Skip to end of metadata
Go to start of metadata

You are viewing an old version of this page. View the current version.

Compare with Current View Page History

« Previous Version 6 Next »

Witamy w grze Sim Companies. Ten przewodnik pomoże Ci zrozumieć niektóre kluczowe mechanizmy gry i jej symulację ekonomiczną. Sugerujemy, abyś najpierw zapoznał się z Samouczkiem, który pokaże Ci jak rozpocząć produkcję, kupować i sprzedawać przedmioty. W tym poradniku przyjrzymy się temu bliżej.

Ważne jest, aby pamiętać, że nie ma złego sposobu na grę... Nie ma "najlepszego" przemysłu, strategii, czy układu mapy. Ekonomia gry nie jest stała, więc to co działało świetnie dla kogoś 6 miesięcy temu, może nie działać teraz. Ucz się jak to wszystko działa, baw się dobrze, wyznaczaj własne cele i zobacz jak małe zmiany mogą mieć znaczący wpływ na resztę.

Pierwsze kroki

Pierwszym celem Twojego biznesu będzie generowanie przychodów. Istnieją przede wszystkim dwa sposoby ich generowania.

Możesz produkować towary za pomocą budynków produkcyjnych (np. Plantacja, Farma), a następnie handlować z zyskiem z innymi firmami poprzez Giełdę lub kontrakty (Poziom 5 i wyżej). Alternatywnie, możesz sprzedawać produkty końcowe za pomocą budynków handlowych (np. Sklep spożywczy), które zamieniają je na gotówkę.

Zarówno produkcja, jak i handel detaliczny mają swoją własną, unikalną mechanikę i możesz zdecydować, czy skupić się na produkcji, handlu detalicznym, czy na mieszance obu - wszystko zależy od tego jaki masz pomysł na swój biznes. Jeśli potrzebujesz czasu, aby zrozumieć grę, zaleca się posiadanie zarówno sklepu spożywczego, jak i plantacji/farmy, aby “poczuć” zarówno produkcję, jak i handel detaliczny. Zapewni to na samym początku, że będziesz w stanie bezpiecznie generować przychody własnymi środkami.

Na początku, firmy na niższych poziomach nie mogą składać zamówień długoterminowych. Czas budowy będzie się wydłużał w miarę zdobywania kolejnych poziomów. Jeśli odpowiedzialnie podejdziesz do prowadzenia biznesu, tak długo jak będziesz przynosił zyski, jesteś na dobrej drodze.


Budynki handlu detalicznego

Sprawdź, co możesz sprzedać w sklepie spożywczym, klikając na budynek i które z produktów mają największy popyt.

  • Możesz ustawić zlecenie sprzedaży, podając ilość i cenę produktu. Średni zysk na sztukę i całkowity czas zostaną wyświetlone na podstawie wprowadzonych danych.

  • Średnia cena określa, po jakiej cenie sprzedają inni.

  • Szybkość sprzedaży określa, ile czasu potrzeba na sprzedaż detaliczną produktów. Czas ten przekłada się na koszty operacyjne w postaci wynagrodzeń.

  • Na szybkość sprzedaży wpływają dwa czynniki - popyt i jakość. Wyższy popyt/jakość = szybsza sprzedaż.

  • Cena sprzedaży wyznacza pożądaną marżę zysku każdego produktu. Zauważ, że wyższa cena sprzedaży obniża tempo sprzedaży i odwrotnie, możesz obliczyć optymalną cenę, aby zmaksymalizować zysk na godzinę.

  • Wskazówka - średni zysk na jednostkę jest dobrym czynnikiem do przemyślenia. Czasami, ustawienie niższej ceny może zaowocować większym zyskiem na koniec dnia (przykład poniżej) :

  1. sprzedając 60 jednostek z zyskiem $2,5 / sztuka w tempie 1 minuta / sztuka - daje w sumie $150 dolarów zysku w ciągu 1 godziny

  2. sprzedając 40 jednostek z zyskiem $3 / sztuka w tempie 1,5 minuty / sztuka daje nam w sumie 120 dolarów zysku w ciągu 1 godziny

Nie musisz zwracać zbytniej uwagi na średnią cenę - to tylko informacja o tym, po jakiej cenie sprzedają inni. Popyt jest ważny, ponieważ decyduje o tym, jak szybko sprzedasz towar i jaki będzie Twój zysk jednostkowy. Zwróć uwagę, że jabłka i winogrona cieszą się teraz dużym popytem.


Zdobywanie doświadczenia

Zdobywasz punkty doświadczenia, gdy budynki pracują; aby szybko awansować, staraj się nie mieć bezczynnych budynków. Budowa nowych budynków oraz poszukiwanie zasobów w kamieniołomach, platformach wiertniczych oraz kopalniach również dają punkty doświadczenia.


Budynki

Budynki stanowią rdzeń firmy. Mogą zostać zbudowane i/lub ulepszone, by wzmocnić wartość Twojej firmy. Oprócz różnorodnych budynków produkcyjnych i handlowych, istnieją dwa (2) stałe budynki, których nie można ulepszać, zburzyć ani przenosić: Kwatera Główna (HQ) i Giełda.


Budowa/Modernizacja budynków

Budowanie nowych budynków to sposób, w jaki Twoja firma się rozwija i zdobywa na wartości. Każdy budynek pozwala Ci produkować inne przedmioty lub sprzedawać przedmioty, które zostały wyprodukowane.

Ulepszanie budynków pozwala Ci produkować więcej lub sprzedawać szybciej na każdy kolejny poziom.

Jeśli popełnisz błąd lub zmienisz swoje plany, możesz zburzyć budynki. Ta czynność zwróci Ci materiały budowlane, które wykorzystałeś do budowy budynku, dzięki czemu będziesz mógł zbudować lub ulepszyć inną budowlę.

Uwaga: Budynki, które są na poziomie 1 i 2 zwrócą wszystkie materiały budowlane. Jakikolwiek budynek na poziomie 3+ zaczyna tracić materiały budowlane przy rozbiórce. (Więcej informacji na ten temat znajdziesz w przewodniku po branży budowlanej).


Kwatera główna (HQ)


Budynek kwatery głównej to ten z nazwą Twojej firmy na mapie. Zawiera on wszystkie informacje finansowe. Możesz w nim śledzić wartość swojej firmy (CV), przepływy pieniężne i transakcje. Otrzymasz również codzienną aktualizację swojego rachunku zysków i strat. W miarę zdobywania kolejnych poziomów, odblokujesz Obligacje (poziom 10) i Dyrektorów (poziom 15).

Magazyn również znajduje się wewnątrz Twojej kwatery.

Magazyn jest miejscem, gdzie przechowywane są Twoje zapasy i szczegóły na ich temat. Klikając na jedną z pozycji w magazynie, zobaczysz ile posiadasz danego produktu i o jakiej jakości oraz szczegóły kosztów dla tej pozycji - z podziałem na koszty pracy, administracji i komponentów. Możesz także wybrać, czy chcesz wystawić towary na giełdzie, wysłać kontrakt (poziom 5), wyświetlić je na swoim profilu, czy też zablokować je, aby zapobiec niezamierzonemu użyciu. Możesz również zobaczyć 5 pierwszych zleceń rynkowych i wszystkie ostatnie transakcje, które przeprowadziłeś. Gwiazdki obok ilości oznaczają jakość produktu, w tym przypadku Q2.

Ważną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę jest transport. Jednostki transportowe są niezbędne do umieszczenia towarów na giełdzie oraz przy wysyłce kontraktów. W tym przypadku 1 beczka ropy naftowej wymaga 1 jednostki transportowej (niebieska ikona przy ikonie ropy). Ilość potrzebnych jednostek transportowych dla każdego towaru można znaleźć w magazynie lub w encyklopedii. Kontrakty wymagają połowy podanego zapotrzebowania na jednostkę transportową.

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na handel na giełdzie czy poprzez kontrakty, pamiętaj o uwzględnieniu ukrytych kosztów transportu, ponieważ nie pojawiają się one w przepływach pieniężnych.

Uwaga: Nie potrzebujesz jednostek transportowych, aby sprzedawać w budynkach handlu detalicznego.

Wskazówka: Szybki sposób na dostęp zarówno do kwatery głównej, jak i magazynu to kliknięcie zielonego paska z ilością gotówki w prawym górnym rogu przy nazwie firmy.


  • No labels